Aster

Wdrożenie systemu do paszportyzacji sieci Network Inventory. System umożliwia kompleksową ewidencję sieci i usług operatora. Stanowi wsparcie dla działu projektowania i utrzymania sieci operatora Triple-Play.

Wymagania w dziedzinie wydajności i skalowalności platformy mającej stanowić podstawę systemu paszportyzacji były bardzo wyśrubowane. Wiedzieliśmy, że danych będzie bardzo dużo, i że będzie z nich korzystać wiele osób jednocześnie

Bogdan Klata, Kierownik paszportyzacji w ASTER

 

Systemy paszportyzacyjne nie zwiększają wprost obrotów i zysków operatorów, jednak to właśnie dzięki nim operatorzy osiągają sprawność operacyjną, której oczekują od nich klienci oraz udziałowcy. Natychmiastowy dostęp do informacji o sieci i jej elementach, parametrach zainstalowanych urządzeń, stopniu ich wykorzystania oraz ich szczegółowej konfiguracji jest we współczesnej telekomunikacji na wagę złota. Dzięki odwzorowaniu sieci w systemie operator może automatycznie realizować procesy, które inaczej trwałyby wiele dni, a nawet tygodni.

 

Rejestracja nowych klientów, przydzielanie im dostępu do poszczególnych usług i ich opcji, szybkie wprowadzanie nowych usług, planowanie rozwoju sieci, skuteczna windykacja, analiza skutków awarii – wszystko to dzieje się „z paszportyzacją w tle". Korzyści wynikające z wdrożenia systemu paszportyzacji zależą od tego, jak wiernie system ten odzwierciedla fizyczną sieć oraz jakie procesy biznesowe wykorzystują te dane. Paszportyzacja sieci opartej o technologię HFC, ze względu na aspekty technologiczne związane ze świadczeniem usług jest znacznie bardziej skomplikowana, niż w przypadku tradycyjnych sieci miedzianych i sieci optycznych.

 

Właśnie z tego względu ASTER zdecydował się zbudować swój system paszportyzacyjny od podstaw. Wykonanie systemu paszportyzacji dla miedzianej sieci współosiowej i szkieletu optycznego ASTER zlecił firmie Suntech, która zaproponowała rozwiązanie oparte na platformie Microsoft® SQL Server. „Suntech dowiódł, że dysponuje wiedzą branżową, sprawdzoną technologią, oraz specjalistami zdolnymi udźwignąć projekt tej skali" – mówi Bogdan Klata, kierownik paszportyzacji w ASTER.

Newsletter

Newsletter

captcha 

  • Facebook
  • LinkedIn
  • Google+